Logowanie

Chada

Chada, właśc. Tomasz Chada (ur. 24 sierpnia 1978 w Warszawie) - polski raper wychowany na Grochowie (jednej z dzielnic Południowej Pragi). Reprezentujący nurt ulicznego rapu, początkowo mocno związany z legendarną Molestą, czołowy polski wykonawca muzyki rap, wydający obecnie w wytwórni hip hopowej Step Records. Autor jednej z najlepszych płyt w 2009 roku (według felietonistów największego portalu hip hopowego w Polsce). Współpracujący z artystami z czołówki polskiej sceny, takimi jak: Pih, Pyskaty, Sokół, Sobota, Hifi Banda, Pezet, Eldo, Molesta, Ero, Onar, Peja czy Ten Typ Mes. Przez dziennikarzy i blogerów uznany za najbardziej wartościową postać w środowisku hip hopowym w 2009 roku. Wielokrotnie chwalony za debiutancką płytę zatytułowaną „Proceder” oraz za wspólny projekt z białostockim raperem Pihem. W maju 2009 roku muzyk otrzymał 22 miesięczny wyrok pozbawienia wolności. Po ponad roku odsiadki w więzieniu w Bydgoszczy, raper wyszedł na wolność w czerwcu 2010 roku. Po wyjściu z Zakładu Karnego Chada zagrał kilkadziesiąt koncertów w całym kraju oraz rozpoczął pracę nad drugą płytą zatytułowaną "WGW" (skrót od słów "Wiara Gwarancją Wygranej"). Album ukazał się na rynku 27 maja 2011 roku debiutując na 10 miejscu na liście OLiS. Płyta "WGW" przez okres ponad 3 tygodni znajdowała się na podium najlepiej sprzedających się albumów w sieci salonów EMPIK. Wydawnictwo jak do tej pory promują cztery teledyski.Początki kariery
Chada swoją przygodę z rapem rozpoczął już jako 17 letni chłopak, nagrywając debiutancki utwór pt. „W-WA miasto stołeczne”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez grochowskich rówieśników. Zaledwie rok później mogliśmy go usłyszeć na płycie, która stała się największym klasykiem polskiego rapu . Oczywiście mowa tu o „Skandalu” warszawskiej formacji MOLESTA, gdzie Chada udzielił się wokalnie aż na 3 utworach. Krążek Molesty do dziś uważany jest za najważniejszą produkcję na rodzimym rynku, mającą wpływ na setki tysięcy osób słuchających tej muzyki w ówczesnym okresie, a także teraz. 
Na przełomie lat 1998/1999 Chada wraz z inną legendą polskiego rapu Kaczym (jednym z członków pierwszego składu Molesty), założył duet „Proceder”, którego wspólny album był swego czasu jednym z najbardziej oczekiwanych wydawnictw na polskiej scenie. Los sprawił jednak , że drogi obu panów musiały się rozejść i płyta mimo licznych zapowiedzi nigdy się nie ukazała.
W latach 1998-2000 Chada uzyskał ogromne uznanie i szacunek dzięki współpracy z legendarnym Dj 600 Voltem, w efekcie której utwory rapera znalazły się na takich płytach, jak „Szejsetkilovolt Produkcja”, „Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi”, „Hip-hop Raport” czy „Raport 2000”.
Po długiej nieobecności na scenie Chada zaangażował się w realizację albumu razem z białostockim raperem Pihem. Wspólna płyta raperów pt. „O Nas, Dla Was” ukazała się w 2003 roku. Krążek odbił się ogromnym echem w środowisku, gwarantując artystom sukces oraz szacunek wśród słuchaczy. Dzisiaj bez wahania można zaliczyć album „O Nas, Dla Was” do klasyków polskiego ulicznego rapu. 
Do sukcesów artysty dodać można jeszcze wspólne utwory z czołowymi raperami takimi jak wspomniany już Pih, Tede, Sokół czy Peja.

Kłopoty z prawem
W 2009 roku na parę dni przed premierą solowego albumu Chady, zatytułowanego „Proceder”, sąd odwiesił artyście wyrok 22 miesięcy pozbawienia wolności. Muzyk został umieszczony w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy. Wytwórnia Step Records wystosowała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, informujące słuchaczy o zaistniałej sytuacji. Z powodu aresztowania Chady nie odbyły się planowane zdjęcia do dwóch teledysków. Możliwość promowania solowej płyty zatytułowanej „Proceder” została mocno ograniczona.

Charakterystyka twórczości Chady
Raper uważany jest za swego rodzaju fenomen muzyczny. Mimo, iż przez długi okres czasu artysta koncentrował się na życiu prywatnym zostawiając muzykę w tyle, jego popularność wciąż rosła dzięki gościnnym występom na płytach innych wykonawców. Drugim powodem, dla którego postać Chady uważana jest za ewenement, to stosunkowo późne postanowienie o wydaniu solowego materiału. Muzyk zdecydował się na premierę „Procederu” dopiero po 10-u latach od rozpoczęcia kariery, jednak nie przeszkodziło to raperowi w odniesieniu sukcesu wydawniczego. 
Teksty Chady często w swoich utworach powołuje się na wątki autobiograficzne, tworząc klimat wiarygodności opowiadanych przez siebie historii. Jego utwory można scharakteryzować jako agresywne, szczere, bezkompromisowe, przepełnione goryczą, momentami wściekłe i pod względem brutalności - szokujące. Jednak dzięki spokojnemu i bardzo charakterystycznemu flow, kawałki Chady posiadają magiczną aurę.  traktują o życiu na marginesie społecznym, ciągłej walce, kłopotach z prawem, próbie przetrwania w „miejskiej dżungli” czy dwulicowości ludzi. Tomasz Chada często w swoich utworach powołuje się na wątki autobiograficzne, tworząc klimat wiarygodności opowiadanych przez siebie historii. Jego utwory można scharakteryzować jako agresywne, szczere, bezkompromisowe, przepełnione goryczą, momentami wściekłe i pod względem brutalności - szokujące. Jednak dzięki spokojnemu i bardzo charakterystycznemu flow, kawałki Chady posiadają magiczną aurę. 
Raper w swojej twórczości, jako pierwszy z pełną świadomością użył popularnej w Stanach metody rapowania, zwanej "name-droppingiem", stylu zapoczątkowanego przez amerykańskiego rapera The Gamea. „Name-dropping” polega na częstym "żonglowaniu" nazwiskami innych muzyków lub postaci ze świata mediów.

Proceder
W 2009 roku raper wydał swoją pierwszą solową płytę pt. „Proceder”. Z powodu kłopotów artysty z prawem, Chada został pozbawiony możliwości promowania swojej twórczości. Mimo to krążek zarówno pod względem muzycznym jak i wydawniczym, okazał się sukcesem.
Płyta „Proceder” była promowana singlami „Na Tych Osiedlach”, „Nie Byłoby Tematu”, „Czas Rozliczeń” oraz „Chada Puszcza w Miasto Solo”. Poza tym słuchacze mogli zakupić bluzy i koszulki sygnowane logiem „Procederu”. Zanim muzyk został aresztowany, w Internecie pojawiło się wideo promocyjne, na którym raper przedstawił widzom urywki każdego utworu znajdującego się na płycie. Zdjęcia do materiału zostały zrealizowane w Opolu w Studio Kurnik oraz w siedzibie wytwórni Step Records. Album Chady pt. „Proceder” spotkał się z ogromnym entuzjazmem fanów oraz recenzentów. Nawet najbardziej „ortodoksyjni” słuchacze wyrazili swój podziw. 
W ciągu niespełna dwóch lat płyta została całkowicie wyprzedana. Po wielu prośbach słuchaczy, Chada razem z wytwórnią Step Records postanowił wydać reedycję pierwszego albumu noszącą tytuł „Proceder Plus”. Na krążku znalazły się dwa nowe utwory, w tym do jednego z nich pt. „Nie jestem tu od wczoraj” został zrealizowany teledysk.

Wiara Gwarancją Wygranej
Dokładnie rok czasu, od momentu opuszczeniu więzienia, zajęło Chadzie nagranie drugiej płyty zatytułowanej "WGW". Krążek ukazał się na rynku 27 maja 2011 odnotowując dobre wyniki sprzedaży. Na płycie gościnnie pojawił się Małolat, Ero, Diox, Hades (Hifi Banda), Sokół, Brahu, Sobota, Pih, Jarecki, Sitek, Hukos, Pezet, DonGuralEsko, Eldo oraz Enoiks. Za stronę muzyczną odpowiadają czołowi polscy producenci, m.in. DJ Creon, L PRO, DNA, Buszu. Wydawnictwo jak do tej pory promują cztery teledyski; "Rap Najlepszej Marki" z Małolatem, "Na Tych Osiedlach II", "Dla Mojej Ferajny" z Ero, "Niesiemy Prawdę" z Jareckim, Sitkiem, Ukosem, Pezetem, Pihem, DonGuralEsko oraz "Od Apelu Do Apelu" w remixie DNA.

Jesienią 2011 roku, Tomasz Chada ogłosił, że rozpoczął pracę nad kolejnym, trzecim solowym albumem pt. Jeden z Was. W zeszłym roku, w warszawskim studiu eReM Studio nagrany został utwór pt. "Sześciogwiazdkowy skurwiel", który był kontynuacją nagrania z albumu WGW. Podobnie jak w pierwowzorze, tak i w tej części gościnnie pojawili się Diox i Hades z HiFi Bandy. 29 października opublikowano teledysk do tej piosenki. 10 kwietnia 2012 r. wydano promocyjny utwór pt. "Kartki i myśli", promujący nadchodzący album. Powstał do niego klip. Dziesięć dni później został opublikowany utwór tytułowym promujący trzeci album solowy rapera. W utworze oprócz Chady wystąpili Sokół i piosenkarz Kay.

22 czerwca 2012 roku ukazała się trzecia solowa płyta warszawskiego rapera, zatytułowana "Jeden z Was". Z miejsca zadebiutowała na 1 miejscu listy OLIS. Na kilka tygodni przed premierą Chada został ponownie aresztowany i osadzony w zakładzie karnym. Czas odsiadki pozostaje do tej pory bliżej nieokreślony.

Poprzednie Następne